Banner
Banner
Banner
Odder håndbold elite
 
La Santa - Torsdag

 Torsdag 25-08-2011

 

Tidligt torsdag morgen blev årets Mini triatlon mellem værelserne skudt i gang i det olympiske bassin. Alle drengene måtte dog se sig distanceret af det fysiske holds, der lagde ud med massør Hanne i vandet, hvor hun svømmede flere minutter fra nummer 2. På cykel turen tog Søren Stoklund fat og bragte sit hold fra en næst sidste plads op på 2. pladsen efter de fysiske trænere. På løbe turen blev det leveret mange flotte præstationer i varmen. Søren Bisbo løb en fantom tid og overgik sidste års vinder af La Santa games, Andri, med 10 sekunder.

 

Træningen var lagt om eftermiddagen og bød på flere konkurrencer til La Santa games, hvor første udfordre Kristian Østerby sammen med Morten Dueholm delte hold til de forskellige discipliner. Dette faldt dog ud til Dueholms fordel der løb med den samlede titel og Østerby måtte se sig distanceret til en delt 6. plads.

Torsdag aften var der fælles spisning ved lagunen, hvor der blev tændt op i grillen, og de tre ung strand løver, Dan Bach-Hansen, Anders Dahl og Martin Kjær var sendt i byen efter forplejninger til hele truppen, der således rundede en hård uges træningslejr af.

 
 
Banner

Videoklip

Afstemning

Kommer Odder HÃ¥ndbold i HÃ¥ndboldLigaen