Så starter
sæsonen igen
– og vi glæder os

Nu kan vi byde velkommen til håndbold i Spektrum Odder igen. Det er på mange måder en ny start – et nyt træner-team med Jacob Trangeled og Jesper D. Petersen i spidsen for et ungt Odder-hold med mange af de rutinerede kræfter til at bakke op.

 

Jacob kommer fra Aalborg Håndbold, hvor han med succes har stået i spidsen for klubbens U18-DM sølvvindere og været assistent omkring herreligaholdet, og han har tidligere trænet KIF Koldings U23-hold og været assistenttræner. Jacob var aktiv spiller i Kolding, hvor han fik lejlighed til at snuse til ligaen, men mest spillede på klubbens 2. hold. Senere blev det til 3 år i Vejle Håndbold i 2. og 1. division. Jacob er flyttet til Odder for at være tæt på holdet og på byen i den hele taget. Han er uddannet lærer og har arbejde på en efterskole ved Juelsminde.

 

Som assistenttræner har vi fået en god ”gammel” Odder-dreng Jesper D. Petersen, som var en hurtig fløj på holdet i årene omkring oprykning til 1. division. Siden har Jesper arbejdet som træner på dame-siden og bl.a. stået for træning af SK Aarhus ungdomsdamer igennem en årrække. Begge trænere har dermed en masse erfaring fra talentudvikling og arbejde med unge spillere, og det er uden tvivl en stor gevinst for vores målsætning med udvikling af unge spillere til at begå sig på højeste niveau.

 

Vores målsætning for sæsonen 2017-2018 er igen at bide os fast i toppen af 1. division og vi går efter en top-3 placering. Det er ambitiøst og det kræver at vores talentfulde unge team præsterer på højt niveau fra starten af. Der har op til sæsonstart været stor fokus på den fysiske træning før sommerferien og meget med sammenspil og træningskampe efter ferien. Forberedelserne begynder også at vise sig på banen – i den seneste træningskamp slog vi de stærke vestjyder fra Lemvig-Thyborøn 23 – 19, så der er lagt op til nogle spændende kampe.

 

Sæsonpremieren er mod de gamle kendinge fra Team Sydhavsøerne, som vi altid har spillet nogle gode kampe mod - på udebane har det ofte knebet med at hente points, mens vi plejer at have godt styr på dem i Fort Spektrum – dog tabte vi med et enkelt mål sidste sæson efter sejre i de 5 foregående opgør. Til forskel fra tidligere år har Team Sydhavsøerne skiftet strategi og satser nu ligesom Odder på udvikling af unge talenter bakket op af en gruppe af erfarne spillere, mens deres målsætning fortsat er toppen af 1. division med forventning om oprykning inden for en kort årrække.

 

Vi skal dog give dem kamp til stregen, og jeg er sikker på at vores unge team vil gå på banen og vise, hvad de kan og hvor langt de er kommet i deres udvikling. I den kamp har vi brug for vores 8. mand, nemlig jer, kære publikum. Kom og hjælp drengene godt fra start med jeres fantastiske opbakning. Sammen kan vi skabe en medrivende kulisse og få sat godt gang i den nye sæsonen.

 

Lad os sammen løfte taget og igen få Spektrum til at syde…… Vi ønsker alle en rigtig god håndboldoplevelse til den første hjemmekamp.

Nyt fra Odder Håndbold

Glædelig jul og tak for støtten i år       

Kampen mod HC Odense på lørdag er desværre udsat         

Vigtige point på spil             

SÅ er det imorgen at vi sender en busfuld hardcore fans til Skovbakken              

Lidt af hvert …

Sponsor i Odder Håndbold

Overvejer du at blive sponsor / samarbejdspartner i Odder Håndbold, så tjek vores sponsormateriale her.

Erhvervsnetværk i Odder

Vil du vide mere om fordelene, Se mere her eller kontakt Jacob for sponsorsamarbejde

Live update app

Hent app til live opdatering på iphone eller android.
Hent app her.

Byens hold

Herreholdet i Odder Håndbold er “Byens hold”
Se holdet her!